Gyvenimas prieš ir po daugiabučio renovavimo

Klaidinga manyti, kad energinio naudingumo sertifikatai yra suteikiami pastatams tik tuomet, kai šie būna naujai pastatyti. Daugybėje mieste vykstančių būsto renovavimo projektų šis dokumentas taip pat tampa labai svarbiu, kadangi jis parodo, koks yra namo sandarumas, kaip pasikeitė jo situacija po renovacijos. Štai vieno daugiabučio gyventoja Jurga sako, kad tik po renovacijos pagaliau ji gali pasakyti, kad normaliai gyvena.

Šaltis kaustydvo kaulus

SertifikataiKai pagaliau buvo baigta renovacija ir įvyko namo pridavimas, visi gyventojai nustebo: sandarumas padidėjo net tris kartus. Ką tai reiškia? Ar ir gyvenimo kokybė name pagerės tiek kartų? Sunku buvo gyventojams patikėti, kad laukia tokios didelės permainos, tačiau tai visgi buvo tiesa – iš tiesų klimatas namuose labai pasikeitė. „Kai prisimenu, kaip mes gyvenome iki tol, tai man yra labai keista, kad tokiame šaltyje galėjome būti. Tikrai kartais tiesiog kaustydavo kaulus. Aš iš namų dirbu rankinį darbą – siuvu, mezgu. Tai tokiame šaltyje nors ir daug judėdavo pirštai, bet vis tiek visada būdavo labai sustingę. Buvau su vyru kalbėjusis, sakiau, gal parduodam ir kraustomės kitur, bet jis žinojo, kad laukia šitas renovacijos projektas, todėl mąsčiau, kad palauksiu“, – pamena gyventoja.

Sąskaitos kaustydavo nervus

Tačiau ne tik sąnarius ir kaulus kaustė esama padėtis. Prastai būdavo ir su sąskaitomis – jos užliedavo smegenis ir nervus kaip koks plintantis ledynas. Kas galėjo to tikėtis – sąskaitos ateidavo tokios didelės, kad tiesiog tekdavo rautis plaukus. O šaltis namuose – neišpasakytas. Kas norėtų gyventi tokiomis sąlygomis, kai moki už šilumą, išeinančią pro plyšius. „Vieną mėnesį, man atrodo 2012 metų sausį, mokėjome už šilumą turbūt 800 litų. O čia yra tik 2 kambarių butas. Žinot, aš galvojau išprotėsiu. Kaip tik buvom išleidę visus pinigus dėl nenumatytų keblumų, o čia dar tokią sąskaitą atsiuntė. Teko skolintis“, – pamena sunkius laikus Jurga.

Atšilo

Tačiau, kaip pasakoja ji ir kiti gyventojai, dabartinis namo pridavimas ir praktikoje jau pragyventa ši žiema įrodo permainas. Namuose iš tiesų tapo taip šilta, kad nereikia jaudintis. Taip pat pasikeitė ir suvartojimas. Šilumą buvo galima prisukti – nebėra reikalo ją deginti visu pajėgumu. Dabar namuose šilta ir smagu, kažko kito juk ir nesinorėjo – tik tokių gerų permainų. Sumažėjo mokesčiai labai ryškiai, dabar šalčiausią mėnesį už šildymą jie sumokėjo 12 eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *